Legalny pobyt i praca obywateli Ukrainy zostały wydłużone do 30.09.2025 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ochrona tymczasowa została przedłużona do 30 września 2025 r.
Ustawa wprowadza kluczowe zmiany dotyczące legalizacji pobytu i dostępu do rynku pracy. Najważniejsze z nich:
Dostęp do polskiego rynku pracy:
  • Obywatele Ukrainy mogą legalnie pracować u każdego pracodawcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, pod warunkiem złożenia powiadomienia elektronicznie w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.
  • Pracodawcy muszą złożyć kolejne powiadomienie o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w przypadku zmiany rodzaju umowy, stanowiska, rodzaju pracy, wymiaru czasu pracy, liczby godzin pracy, lub obniżenia stawki wynagrodzenia.
  • Powiadomienie o zatrudnieniu musi zawierać co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę lub minimalną stawkę godzinową.
  • Obywatel Ukrainy ma obowiązek poinformowania pracodawcy o doręczeniu decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Nowe zasady potwierdzania tożsamości:
  • Tożsamość będzie potwierdzana wyłącznie przez okazanie ważnego dokumentu podróży, a wniosek o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR musi być złożony "niezwłocznie po przybyciu".
Cofnięcie zezwolenia na pobyt czasowy:
  • Zezwolenie na pobyt czasowy będzie cofane w przypadku zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, lub jeśli obywatel Ukrainy opuści terytorium Polski na co najmniej 6 miesięcy.
 
 
Informacje o publikacji dokumentu